12. května 2022 jsme měli možnost zúčastnit se exkurze do Německa. Mohli jet žáci 8. a 9. třídy naší školy a ze Želiva. Navštívili jsme koncentrační tábor Dachau, který byl zřízen jako první svého druhu a podle kterého se pak stavěly další. V původních budovách se nacházely informační tabule s fotkami. Uvnitř byly také vystaveny věci bývalých vězňů. V jedné místnosti běžely záběry Američanů, které natočili při osvobozování tohoto koncentračního tábora. Na dalších dvou obrazovkách zase probíhaly rozhovory s lidmi, kteří zde byli vězněni, vyprávěli své zážitky. Bylo to velmi smutné. Bohužel zde nefunguje český průvodce, proto kdo chtěl, mohl poslouchat vyprávění paní učitelky Hrubešové nebo pana učitele Horáka ze Želiva.

Poté jsme jeli k honosnému zámku Nymphenburg, který je obklopen mnoha vodními plochami a všude se volně procházejícími labutěmi a husami. Na jednom z kanálů plula i gondola se svým gondoliérem.

Poslední naše zastávka byla v olympijském parku u Mnichova. Z olympijské věže byl nádherný výhled na celé město, hlavní sídlo koncernu BMW, olympijský stadion… Poté jsme se již vydali na cestu domů. Do Senožat jsme dorazili v 00:45. Výlet jsme si moc užili a těšíme se na další.                                                                                             

Veronika Janů, 8. tř.

 

Tags: